Dekarbonizační akademie: Nová e-learningová platforma

Off
DA

Climate change is real, and raises significant global concern.

For over a decade now, Renault Trucks has been committed to taking the necessary actions to reduce greenhouse gas emissions, limit environmental impacts and ensure a sustainable future for transportation. By developing fuel efficient vehicles, proposing 100% electric solutions and adopting a circular economy approach, we are consistently improving the ecological footprint of our trucks and their users.

Today, it is our priority to reduce carbon dioxide emissions (CO2) across the industry.

We believe that the solution -and the future of transportation- lies in electric mobility and alternative fuel sources. But, the transition to low-carbon transport is not always an easy one.

It requires strategic planning, expert technical knowledge, and creative thinking to ensure that each solution is adapted to its purpose and maintains quality performance. So, we decided to launch the Decarbonisation Academy, the first online learning platform dedicated to demystifying decarbonisation.

Vyzkoušejte naši e-learningovou platformu:

DA

 

  • Prostřednictvím Dekarbonizační akademie získáte bezplatný přístup k informacím, které potřebujete k rozvoji ekologického a udržitelnějšího systému pro dopravu a logistiku
  • Získáte informace o současném energetickému prostředí a dozvíte se více o dekarbonizaci, elektromobilitě a dalších tématech. 
  • S naší pomocí můžete využít nových příležitosti k zavedení dekarbonizace ve vaší společnosti

Naše kurzy:

Úvod do dekarbonizace

Tento kurz vám poskytne ucelený přehled o dekarbonizaci a význam přechodu na elektrická nákladní vozidla pro udržitelnou budoucnost.

Akumulátory

V tomto kurzu se dozvíte vše, co potřebujete vědět o akumulátorech. Budete schopni odpovědět na otázky typu: "Jak udržet životnost akumulátoru? " a " Jak se recyklují? " atd.

Dopad elektrických nákladních vozidel

V tomto kurzu získáte ucelený přehled o dopadech elektrických vozidel. Seznámíte se s mnoha zajímavostmi jako jsou například hlukoměry.

Případy dekarbonizace podle odvětví

Dekarbonizace a využití jejich výhod různými společnostmi. Příklad: jak vedoucí pracovníci zvolili cestu dekarbonizace a motivovali své zaměstnance, jaké výhody identifikovali v rámci svých společností atd.

Výhody platformy e-learningu:

free

Platforma je bezplatná a snadno přístupná. Můžete ji tedy absolvovat, kdykoli budete chtít, a snadno ji sdílet se svými kolegy.

vdo

Naši odborníci se s vámi podělí o své zkušenosti prostřednictvím 2 až 7 minutových videí. K dispozici máte další zajímavé informace a články spojené s tématem dekarbonizace. 

community

Máte přístup do "dekarbonizační" komunity, kde můžete začít diskutovat a vyměňovat si názory s ostatními členy!

Impact

Svou účastí v našich online kurzech ovlivňujete situaci. Věříme, že s dobrým vzděláním přicházejí i pozitivní činy.

certi

Po absolvování kurzu získáte elektronický certifikát, který můžete sdílet na svých sociálních sítích.

Who can sign-up to the Decarbonisation Academy?

We want everyone to know the benefits of attaining carbon neutrality. That’s why we’ve conceived the Decarbonisation Academy to be cost-free, user-friendly, self-paced, and to appeal to a wide range of participants.

Our e-learning materials are designed to benefit transportation professionals, business owners, technicians, engineering students, educators, policymakers, and anyone passionate about mitigating carbon emissions. Whether you’ve already begun to make the switch to carbon neutrality, are just hearing about it for the first time, or are simply curious to learn more, the Decarbonisation Academy is open to participants from any background.

Renault Trucks is proud to be an industry leader in truck manufacturing, electromobility and the transition to transport decarbonisation. We have spent over a decade developing, adapting and improving our approach to suit any modern transport need. By sharing our expertise and supporting the widespread adoption of carbon-free solutions across sectors, we believe that we can make a collective impact that benefits everyone.

Try our e-learning platform

With the Decarbonisation Academy, you gain free access to the essential knowledge and skills needed to develop a more sustainable ecosystem for transportation and logistics.

Browse through our course descriptions for a glimpse into what we offer and how you can benefit from the curriculum.

Then, simply register online and create your free account to get started. It’s quick and easy, so you can begin learning as soon as you’re ready!

Decarbonisation academy courses

Introduction to Decarbonisation

This course will provide you with a comprehensive overview of the Climate Change crisis, Decarbonisation and the importance of Electric Mobility for a sustainable future.

Batteries

This course will teach you everything you need to know about Batteries. By the end, you will understand how batteries function, how to maintain battery life and how batteries are recycled for a second life.

Impact of electric trucks

This course offers a thorough review of the positive ways electric trucks impact our surroundings. You’ll learn about various lesser-known details, such as Noisemakers.

Decarbonisation case studies by sector

Understand how companies in different sectors benefit from Decarbonisation. What makes leaders decide to begin their Decarbonisation journey? How do they motivate and consider their employees? What advantages have they identified for their companies, their staff, and their operations? This course answers these questions and more.

Advantages of the E-Learning platform

Free to Use

The Platform is completely free and self-paced. So, you can connect whenever you want, rewatch videos as many times as you like, and easily share it with your colleagues.

Video-Based Courses

Each class is broken up into concise 2 to 7-minute videos, where our seasoned professionals share their skills and Decarbonisation expertise. So, it’s easy to fit bite-sized learning into any busy schedule. To supplement the video content, you’ll have access to additional resources like documents, quizzes and articles to dive even deeper into each topic.

Community

The e-learing platform comes with unrestricted access to the Decarbonisation community, made up of other online learners. You can start engaging conversations, clarify any confusion, network and exchange with other people like you!

Make an Impact

Just by taking up our online courses you are already making an impact. We believe that quality education is the first step in creating positive action.

E-Certficate

Once you complete the course, you will have access to a verified E-Certificate which you can proudly share across your network and on social media.

Věděli jste?

graph

​​

  • Dopravní průmysl se podílí na emisích CO2 přibližně 24 %
  • Je důležité si uvědomit, že uhlík je jedním z nejsilnějších skleníkových plynů a významně přispívá ke globálnímu oteplování. 
  • Proto je zásadní dekarbonizovat a používat alternativní řešení, která sníží množství emisí uhlíku
  • Změna klimatu je skutečná, a proto jsme přesvědčeni, že k zajištění udržitelné budoucnosti je třeba okamžitě jednat

Buďte součástí změny a naučte se jak dekarbonizovat dopravu

DA
 

Dekarboznizační akademie váš první krok k udržitelnější budoucnosti